Riska komunikācija ir viens no Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” pamatuzdevumiem.
Mēs esam vadošā zinātniskā institūcija Latvijā, kas veic neatkarīgus, uz pierādījumiem balstītus riska novērtējumus pārtikas, dzīvnieku veselības un vides jomās. Taču mūsu darbs nebeidzas ar zinātnisku atzinumu sagatavošanu.
Riska komunikācija ir mērķtiecīga informācijas un viedokļu apmaiņa starp riska novērtētājiem (piemēram, BIOR zinātniekiem), riska pārvaldītājiem (atbildīgajām valsts iestādēm), dažādām ieinteresētajām personām (nozares pārstāvjiem, NVO) un sabiedrību kopumā par riskiem, kas saistīti ar pārtikas un dzīvnieku barības nekaitīgumu.
Tas ir nepārtraukts un interaktīvs process, kura pamatā ir savlaicīga, precīza un saprotama informācijas sniegšana.
Mūsu pieeja riska komunikācijai ir cieši saskaņota ar Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) labāko praksi un vadlīnijām.
BIOR riska komunikācijas galvenais mērķis ir nodrošināt pārredzamību, veicināt izpratni un vairot uzticēšanos ar pārtiku saistīto risku zinātniskajam novērtējumam un pārvaldībai. Mēs strādājam, lai:
Institūta “BIOR” riska komunikācijas darbs balstās uz starptautiski atzītiem pamatprincipiem, kas ir saskaņā ar Eiropas Komisijas un EFSA vadlīnijām.
Skatieties EFSA sagatavoto video, kas ieskicē galvenos riska komunikācijas aspektus:
Galvenie principi, kurus ievērojam arī mēs, ir:
Efektīva riska komunikācija prasa pielāgotu pieeju dažādām auditorijām. Institūta “BIOR” darbā ir daudz iesaistīto pušu, ar kurām mēs veidojam aktīvu un mērķtiecīgu dialogu:
Lai sasniegtu dažādas mērķauditorijas un nodrošinātu efektīvu informācijas apmaiņu, BIOR izmanto daudzveidīgus komunikācijas kanālus un metodes:
Lai nodrošinātu, ka Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) zinātniskā informācija un komunikācijas materiāli efektīvi sasniedz katru dalībvalsti, ir izveidota Koordinētās Komunikācijas (CoCo – Coordinated Communication) ietvarstruktūra. Tās mērķis ir veicināt saskaņotu un mērķtiecīgu riska komunikāciju visā Eiropas Savienībā.
Latvijā šo procesu vada un koordinē institūts “BIOR”, pildot Dalībvalsts Komunikācijas Koordinatora (MSCC – Member State Communication Coordinator) funkcijas. Tas nozīmē, ka BIOR speciālistu komanda ir atbildīga par EFSA sniegtās informācijas pielāgošanu (lokalizēšanu) Latvijas apstākļiem un tās tālāku izplatīšanu, izmantojot plašu nacionālo partneru tīklu.
Šīs iniciatīvas ietvaros darbs balstās uz trīs galvenajiem pīlāriem:
Šīs EFSA iniciatīvas mērķis ir nodrošināt, ka zinātniski pamatota informācija par pārtikas riskiem sasniedz Latvijas iedzīvotājus un citas ieinteresētās puses viņiem saprotamā, uzticamā un aktuālā veidā.
Mēs aicinām ikvienu interesentu aktīvi sekot līdzi institūta “BIOR” sniegtajai informācijai, kritiski izvērtēt dažādus informācijas avotus un pieņemt uz zināšanām balstītus lēmumus. Jūsu informētība ir pamats drošākai ikdienai!
Ja Jums ir jautājumi vai ierosinājumi saistībā ar riska komunikāciju, lūdzu, sazinieties ar mums efsa@bior.lv.
Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) ir izstrādājusi virkni vērtīgu vadlīniju un materiālu par riska komunikāciju. Aicinām iepazīties ar dažiem no tiem:
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietotāja pieredzi. Uzzināt vairāk var šeit.