Zivju audzētavā “TOME” attīsta nacionālas nozīmes inovāciju infrastruktūras centru

29.05.2023

Valsts zinātniskā institūta “BIOR” zivju audzētavā “TOME” šobrīd, notiekot aktīviem būvdarbiem, tiek attīstīts nacionālas nozīmes inovāciju infrastruktūras centrs akvakultūrā. Svinīgā ceremonijā, piedaloties valsts amatpersonām un būvniekiem, jaunās ēkas pamatos tika iemūrēta laika kapsula ar vēstījumu nākamajām paaudzēm.

Nacionālas nozīmes inovāciju infrastruktūras centrs būs aprīkots ar jaunākajām tehnoloģijām. Ēkā būs astoņas dažādas eksperimentālas, recirkulācijas tipa, vaislas zivju izturēšanas, ikru inkubācijas, zivju kāpuru izturēšanas, to piebarošanas un zivju mazuļu audzēšanas sistēmas, kā arī viena dzīvās barības audzēšanas sistēma.

Kapsulas iemūrēšanas pasākuma laikā institūta “BIOR” direktors Aivars Bērziņš uzsvēra, ka zivju audzētava “TOME” ir lielu pārmaiņu priekšā: “Liekot pamatus nacionāla mēroga akvakultūras inovāciju infrastruktūras centram, kurā tiks apvienota zinātne, un praktiskās zināšanas, esmu drošs par Latvijas akvakultūras attīstību ne tikai nacionālā, bet arī starptautiskā mērogā.”

Zemkopības ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs, iemūrējot laika kapsulu uzsvēra zivju audzētavas “TOME” unikalitāti, jo šī ir pirmā un vienīgā valsts zivju audzētava, kas darbojas jau kopš 1929.gada.

“No paaudzes paaudzei nodotās akvakultūras zināšanas, īstenojot tās praktiskā, sūrā un smagā darbā, “Tome” ir izdevies saglabāt agrāk lielākās Latvijas lašu upes – Daugavas lašu un taimiņu populāciju. Šeit strādājošie zivkopji ar uzkrāto pieredzi un zināšanām veicinājuši Latvijas ūdenstilpju papildināšanu ar zivju mazuļiem jau teju gadsimta garumā,” uzsvēra valsts sekretārs R.Kronbergs.

Akvakultūras inovāciju centra projektēšanu un būvniecību 1540 m² platībā, kā arī nepieciešamo tehnoloģiju uzstādīšanu nodrošina personu apvienība “Velve ABT”. Tādejādi būvkompānija SIA “Velve” nodrošina būvprojekta izstrādi un veic būvdarbus, savukārt Maltas uzņēmums “Aqua BioTech Group” izstrādā tehnoloģijas projektu un veic zivju audzēšanas iekārtu un aprīkojuma piegādi.

“Jaunā akvakultūras centra projektēšana un būvniecība ir ne tikai valsts mēroga nozīmes objekts, tas ir arī ilgtspējīgu un inovatīvu risinājumu paraugs ceļā uz ūdens ekosistēmas apsaimniekošanas virziena maiņu. Kopā ar pasūtītāju esam strādājuši, lai jaunbūves risinājumos ietvertu jaunāko tehnoloģiju sniegtās iespējas. Tādejādi centrs ne tikai atbildīs gandrīz nulles enerģijas ēkas standartam, bet arī aprīkots arī ar saules paneļu sistēmu. Zivju audzētavas apkuri nodrošinās zemes siltumsūknis,” stāsta SIA “Velve” valdes loceklis Ivo Dubkevičs. “Esam patiesi gandarīti un vienlaikus arī lepni iesaistīties šī projekta realizācijā, jo tas kalpos, kā atgādinājums par mūsu paveikto un motivācija nākamajām paaudzēm sasniegt jaunas akvakultūras virsotnes, rūpējoties par Latvijas savvaļas ūdens ekosistēmas bagātību saglabāšanu.”

Ceremonijas laikā kapsulā tika ievietots vēstījums nākamajām paaudzēm un šī laika liecības. Institūts “BIOR” kapsulā ievietoja “Ogres vēstis visiem” laikraksta jaunāko numuru un Latvijas Bankas izdoto 1 lata monētu ar lasi, kas simbolizē Latvijas ūdeņu bagātību. Savukārt personu apvienības “Velve ABT” pārstāvis ievietoja Latvijas Bankas kolekcijas talismanu – monētu “Zvaigžņu putekļi”. Tā veidota par godu vienam no latviešu izcilākajiem dzejniekiem – Imantam Ziedonim, kas savā daiļradē zīmīgu lomu piešķīris dabai, novērtējot tās nozīmību cilvēcei.

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” projektu  “Zivju audzētavas ”Tome” nacionālas nozīmes inovāciju infrastruktūras centrs akvakultūrā” īsteno ar Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) finansējumu.

Attīstības projekta būvniecību plānots pabeigt šā gada beigās. 

Informācijai:
Ilze Dimante
Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “Bior”
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr. 26111123