Noslēdzies Apvārsnis 2020 programmas projekts “Droša DIVA vakcīna Āfrikas cūku mēra kontrolei un izskaušanai”

31.12.2024

Programmas ”Apvārsnis 2020” VACDIVA (nr. 862874) projekta aktivitātes tika uzsāktas 2019.gada oktobrī un projekts noslēdzās 2024.gada decembrī.

Projekta konsorcijā, kuru vadīja Madrides Komplutensas universitāte (Universidad Complutense de Madrid, UCM) bija 20 partneri no Spānijas, Nīderlandes, Itālijas, Ungārijas, Igaunijas, Čehijas, Lietuvas, Portugāles, Vācijas, Beļģijas un Kenijas.

Projekta galvenais mērķis bija izstrādāt drošu un efektīvu vakcīnu pret Āfrikas cūku mēri (ĀCM) lietošanai gan mežacūkām, gan mājas cūkām, lai ierobežotu ĀCM izplatību.

Lai gan projekta laikā vakcīnas izstrāde netika pilnībā pabeigta, projekta komandai izdevās radīt t vairākus vakcīnas prototipus, kas pēc vienas vakcinācijas reizes  nodrošināja vairāk nekā 80 % aizsardzību mežacūkām un mājas cūkām, ar minimālām blakusparādībām un nenozīmīgu vīrusa izdalīšanās līmeni. Šos potenciālos vakcīnas  prototipus vēl nepieciešams pārbaudīt lauka pētījumos, lai iegūtu papildus datus par vakcīnas efektivitāti un drošību dabai pietuvinātos apstākļos. Šī papildus informācija ir ļoti svarīga, lai uzsāktu vakcīnas pilnvērtīgu reģistrācijas procesu. Jāuzsver, ka vakcīnas izstrādei par pamatu tika izmatots 2017.gadā Latvijā no mežacūkas iegūts vīrusa izolāts.

Projekta ietvaros ir izstrādāti arī DIVA testi – molekulāras bioloģijas (PĶR) un seroloģijas (ELISA), kas ļauj atšķirt inficētus dzīvniekus no vakcinētiem. Šādi testi ir ļoti būtiski pilnvērtīgas ĀCM uzraudzības nodrošināšanai vakcinētu dzīvnieku populācijā. Projektā izstrādātie molekulārās bioloģijas un seroloģijas testi tika validēti pamatojoties uz īstu infekcijas scenāriju, izmantojot paraugus, kas ievākti lauka apstākļos no inficētiem un neinficētiem dzīvniekiem. Institūts BIOR piedalījās šo testu validācijā, testējot 935 paraugus, kopumā veicot vairāk kā 2500 reakcijas jeb izmeklējumus. Projekta ietvaros tika izstrādāts arī jauns imūnhromatogrāfijas jeb laterālās plūsmas testa formāts –kur vienā testa kasetē iespējams vienlaicīgi noteikt ĀCM antigēnu un antivielas. Institūts BIOR piedalījās arī šī validācijas procesā.  

Mežacūku vakcinācijas stratēģijas īstenošanai izstrādāti vairāki perorālo ēsmu prototipi, kuri jau veiksmīgi pārbaudīti lauka pētījumos Spānijā, Vācijā un Latvijā. Jāpiebilst, ka lauka izmēģinājumos tika izmantotas ēsmas bez vakcīnas un šo pētījumu galvenais mērķis bija noskaidrot, kura ēsma vislabāk pievilina mežacūkas.

Viens no projekta uzdevumiem bija izstrādāt arī vakcinācijas stratēģijas dažādiem scenārijiem. Projekta laikā ir izstrādāti vairāki modeļi,  tostarp ĀCM riska un vakcinācijas novērtēšanas platforma un inovatīvs tiešsaistes rīks, kas paredzēts ĀCM uzraudzības un vakcinācijas stratēģijas optimizācijai. Jāuzsver, ka Latvijā līdz šim iegūtie ĀCM uzraudzības dati bija ļoti nozīmīgi un tie tika izmantoti epidemioloģisko modeļu izstrādē.

Šobrīd tiek gatavotas projekta noslēguma atskaites un visa nepieciešamā dokumentācija.

Joprojām aktuāli paliek jautājumi par vakcinācijas praktisko ieviešanu, tirdzniecības ierobežojumiem, likumdošanas izaicinājumiem un steidzamo nepieciešamību nodrošināt papildu finansējumu līdz šim sasniegto rezultātu tālākiem pētījumiem.

2024.gada decembrī Briselē notika projekta VACDIVA noslēguma seminārs, kurā tika uzsvērta sadarbības nozīme starp zinātniekiem, politikas veidotājiem un lopkopības nozari, lai ĀCM kontroles risinājumi tiktu veiksmīgi ievesti praksē.

Šis seminārs noslēdza programmas ”Apvārsnis 2020” VACDIVA (nr. 862874) projekta aktivitātes (01/10/2019 – 31/12/2024), vienlaikus iezīmējot ceļu turpmākai cīņai ar ĀCM, kas ir globāla problēma, kas prasa vienotu pieeju un starptautisku atbalstu.

Neskatoties uz šī projekta noslēgumu, Institūts BIOR turpina veikt pētījumus ĀCM jomā un jau ir uzsācis iesaisti Apvārsnis Eiropa horizontālās darbības jomas Dalības paplašināšana un Eiropas pētniecības telpas stiprināšana (Widening Participation and Strengthening the European Research Area (WIDERA)) programmas  projektā  ”Izpratne par dzīvu novājinātu vakcīnu veiktspējas īpašībām Āfrikas cūku mēra profilaksei un kontrolei mežacūkām un mājas cūkām ASFaVIP” ar mērķi turpināt darbu pie vakcīnas izstrādes.

Plašāka informācija par projektu un pēdējām aktivitātēm pieejama  šeit: https://vacdiva.eu/activities/vacdiva-final-world-technology-transfer-workshop-key-advancements-in-asf-control/

#VACDIVA #ASF #AfricanSwineFever #H2020 #Innovation #LivestockSector European Research Executive Agency (REA) #apvarsnis2020 #lzp #inovacijas