Latvijas un Lietuvas lašu mazuļu audzētāju pieredzes apmaiņas tikšanās

30.08.2024

Projekta “Latvijas un Lietuvas apvienošanās Baltijas lašu un zandartu audzēšanas metožu pilnveidošanai, lai iegūtu ilgtspējīgākas, izturīgākas un veselīgākas zivju populācijas” (SPPwelfare, LL-00133) ietvaros notika Latvijas un Lietuvas lašu mazuļu audzētāju pieredzes apmaiņas tikšanās Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta zivju audzētavā “Pelči”, 26.-27.08.2024.

Tikšanās mērķis bija savstarpēja pieredzes apmaiņa par lašu mazuļu audzēšanu abās valstīs un resursu atjaunošanu. Tikšanās laikā dalībnieki no Latvijas un Lietuvas apsprieda aktuālās problēmas un risinājumus, lai uzlabotu lašveidīgo mazuļu audzēšanu Interreg VI-A Latvija–Lietuva Programmas reģionā.

Pasākuma laikā Olga Revina (BIOR) sniedza detalizētu pārskatu par lašu audzēšanas procesu Latvijā, kā arī nacionālo resursu atjaunošanas programmu. Viņa uzsvēra šīs programmas nozīmīgumu lašu populāciju ilgtspējības nodrošināšanā. Kazys Vainickas (FS) sniedza ieskatu par līdzīgiem procesiem Lietuvā, salīdzinot abu valstu prakses un kopīgās sadarbības iespējas.

Pēc prezentācijām dalībnieki devās ekskursijā uz Pelču zivju audzētavu, kur iepazinās ar lašu audzēšanas iekārtām un metodēm. Diskusiju laikā tika apspriests zivju veselības indeksa modelis (FHIM), uzsvērta nepieciešamība īstenot pētījumus par probiotiku un vides ietekmi, kā arī veicināt ilgtspējību akvakultūras praksēs.

Otrajā tikšanās dienā galvenā uzmanība tika pievērsta datu analīzei un salīdzināšanai, kā arī audzēšanas prakses uzlabošanai, izmantojot probiotikas. Rimas Budris no BalticProbiotics iepazīstināja klātesošos, kā viņu piedāvātās probiotikas var uzlabot zivju veselību un ūdens kvalitāti. Tika apspriestas arī iespējas šīs tehnoloģijas integrēt gan caurplūdes, gan recirkulārās sistēmās un zivju barošanā.

Tikšanās laikā vienojāmies par nākamiem sadarbības soļiem, kopīgi veicamiem eksperimentiem probiotiku efektivitātes pētniecības jomā, tādejādi stiprinot sadarbību starp abām iesaistītajām valstīm un uzlabojot zivju resursus.

Projekts tiek īstenots INTERREG VI-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas ietvaros. Vairāk informācija par projektu Interreg VI-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmu 2021.–2027.gadam www.latlit.eu un Eiropas Savienības oficiālā mājaslapa www.europa.eu.  

Projekta īstenošanas periods ir no 2024.gada marta līdz 2026.gada februārim.

Šo projektu finansē Eiropas Savienība. Kopējās projekta izmaksas ir 497 146,00 EUR,  Projekta līdzfinansējums no Eiropas Reģionālās attīstības fonda ir 397 716,80  EUR.    BIOR kopējās projekta izmaksas ir 293 000,00 EUR, kur ERAF finansējums ir 80% (234 400,00 EUR) un valsts līdzfinansējums ir 20% (58 600,00 EUR).              

Interreg V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam mērķis ir sekmēt Programmas reģionu ilgtspējīgu sociālekonomisko attīstību, palīdzot tos padarīt konkurētspējīgākus un pievilcīgākus dzīvošanai, uzņēmējdarbībai un tūrismam.

Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta saturu pilnībā atbild Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts BIOR, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

Informācija sagatavota: 30.08.2024.