Projekts OH4Surveillance

Par projektu 101132473 — OH4Surveillance

Projekta īstenošana laiks: 01/01/2024 – 31/12/2026.

Lielākā daļa jaunu infekcijas slimību, kas skar cilvēkus, ir zoonozes. Faktori, kas veicina zoonožu rašanos un izplatīšanos, ir sarežģīti, un tie ietver ar klimatu saistītus, ekoloģiskus, politiskus, ekonomiskus un sociālus faktorus. Dzīvnieku veselība, cilvēku veselība un vide ir savstarpēji saistītas, un dažādas ekosistēmas Eiropā mainās dažādos veidos. Ir nepieciešama ātrāka un efektīvāka reakcija uz zoonotiskām slimībām. Tas ir sasniedzams, konceptuāli pārejot no individuālas pieejas uz vienotu veselības praksi dažādās disciplīnās, nozarēs un aģentūrās. Ir jāpaplašina uzraudzība dzīvnieku veselības jomā un vidē, lai izveidotu vienotu veselības uzraudzību jauniem patogēniem, un tādiem slimību ierosinātājiem, kas parādās atkārtoti. To var panākt tikai dalībvalstis, kas īsteno un ievieš Eiropas Savienības politiku nacionālā līmenī, bet labākus rezultātus var sasniegt, sadarbojoties starp valstīm, jo tas ir pārrobežu veselības apdraudējums.

OH4surveillance projekts atbalsta iesaistītās valstis, lai tās efektīvi, koordinēti un sadarbojoties izveidotu un paplašinātu vienu veselības uzraudzību, attiecinot to uz prioritārajiem patogēniem. OH4Surveillance darbības joma attiecas uz vienas veselības uzraudzību, kuras mērķis ir aizsargāt sabiedrības veselību, agrīni atklājot jaunus un atkārtoti konstatētus zoonotiskos patogēnus dzīvniekiem un vidē. Paredzēts izveidot jaunus un paplašināt esošos uzraudzības pasākumus un tos veikt ciešā sadarbībā ar EFSA un ECDC, kā arī citiem līdzīgiem projektiem.

OH4surveillance projekts atbalsta politikas prioritāti būt labāk sagatavotiem reaģēšanai uz pārrobežu veselības apdraudējumiem. OH4surveillance palīdz sasniegt EU4Health programmas vispārējo mērķi – aizsargāt cilvēkus no nopietniem pārrobežu veselības apdraudējumiem un stiprināt veselības aprūpes sistēmas atsaucību un koordināciju starp dalībvalstīm.

Projekta konsorciju vada Dānija (Statens Serum Institute), un konsorcijā ietilpst kompetentās iestādes dzīvnieku un cilvēku veselības jomā, Nacionālās references laboratorijas un zinātnes institūti no Luksemburgas, Somijas, Beļģijas, Norvēģijas, Zviedrija, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Vācijas un Igaunijas.

No Latvijas šajā projektā piedalās Pārtikas un Veterinārais dienests, Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” un Slimību profilakses un kontroles centrs.

Projekta ilgums 36 mēneši, projekts uzsākts 01/01/2024.

Kopējais projekta finansējums 954 726,76 EUR, t.sk., EK grants 763 781,41 EUR apjomā.

Informācija ievietota: 2024.gada 6.februāris