Projekta kopsavilkums: Invazīvo sugu radītais risks ekosistēmās pieaug visās pasaules valstīs. Lai gan mikorizas sēnes mazāk tiek saistītas ar apdraudējuma risku vietējām sugām, tām ir liela ekoloģiskā nozīme saistībā ar koku augšanu un meža ekosistēmas stabilitāti. Pētījuma objekts ir Ziemeļamerikas ektomikorizas sēne Aureoboletus projectellus, kas Eiropā, tai skaitā arī Latvijā, konstatēta pēdējo divdesmit gadu laikā galvenokārt piekrastes priežu mežos.
Pētījuma mērķis ir noskaidrot A. projectellus izplatību Latvijā un tās ietekmi uz vietējām augsnes sēņu, tostarp priežu mikorizas sēņu, sabiedrībām, kā arī noteikt augļķermeņu uzturvērtību. Pētījumam izvirzīti sekojoši uzdevumi: i) raksturot A. projectellus izplatību Latvijā; ii) raksturot augsnes sēņu sabiedrības Latvijā vietās, kur pēdējos gados novēroti A. projectellus augļķermeņi, un lokālā līmenī piekrastes priežu mežos; iii) analizēt A. projectellus augļķermeņu ķīmisko sastāvu. Institūta “BIOR” zinātnieku aktivitātes ir saistītas ar sēņu piesārņotāju un uzturvielu analīzi.
Pētījuma dati tiks publicēti vismaz trīs publikācijās Q1/Q2 līmeņa žurnālos un prezentēti starptautiskās konferencēs, kā arī studentu diplomdarbos. Dati saistībā ar sugas invazīvo raksturu un augļķermeņu ķīmisko sastāvu tiks plaši izplatīti vietējā mērogā, dabas aizsardzības institūcijām un mežu īpašniekiem un apsaimniekotājiem. Pētījumā tiks iesaistītas ārvalstu zinātniskās institūcijas, un iegūtie dati tiks iekļauti globālajās augsnes sekvencēšanas datu kopās.
Projekta ilgums: 36 mēneši
Projekta īstenošanas periods: 01/01/2025 – 31/12/2027
Projekta Institūta BIOR finansējums ir 60 765 EUR
Projekta zinātniskais vadītājs: Vadims Bartkevičs