Projekta mērķis ir novērtēt Rīvas zivju ceļa pārvarēšanas efektivitāti augšup migrējošajiem upes nēģiem un taimiņiem, izmantojot pasīvi integrēto transponderu (PIT) telemetrijas inventāru.
Projekta ietvaros izgatavots gan nēģiem, gan taimiņiem piemērotu zvejas rīks, un sadarbībā ar zvejniekiem, veikta vaislinieku ieguve izmantojot PIT telemetriju, izsekota vaislinieku migrācija un novērtēta zivju ceļa efektivitāte.
Projekta rezultātā ieguvēji ir ar zivsaimniecību, zivju resursu aizsardzību un apsaimniekošanu saistītās institūcijas: pašvaldības, nevalstiskās organizācijas u.c., jo šķēršļu pētījumi Latvijas upēs sniedz pilnīgākas zināšanas par piemērotāko migrācijas nodrošināšanas risinājumu izvēli. Netiešā veidā (uzlabojot šī un citu zivju ceļu efektivitāti) ieguvēji arī ir makšķernieki un zvejnieki, jo tas uzlabos migrējošo zivju dabisko atražošanos.
Projekta izpildes laikā notverti un ar PIT zīmītēm iezīmēti 54 taimiņu un 100 upes nēģu vaislinieki. Lai novērtētu zivju ceļa efektivitāti, pirms zivju iezīmēšanas zivju ceļa teritorijā tika ierīkotas 4 atsevišķas PIT uztvērēju sistēmas. Šīs sistēmas reģistrē laiku, kad katra individuālā PIT zīmīte tiek fiksēta pie attiecīgās sistēmas antenas, ļaujot novērtēt zivju pārvietošanās likumsakarības laikā un vietā.
Uz šī raksta publicēšanas laiku, 30 no 54 iezīmētajiem taimiņiem un 1 no 100 iezīmētajiem upes nēģiem ir pārvarējuši Rīvas zivju ceļu, bet antenu sistēmas joprojām ir aktīvas un turpina fiksēt zivju migrāciju caur zivju ceļu.
Informācija ievietota: 2024.gada 25.novembrī