Starptautiskais otolītu simpozijs notiek reizi 4 – 5 gados, kur satiekas visi vadošie zivju vecuma noteikšanas zinātnieki no visas pasaules. Šogad Vinja del Marā, Čīlē, notika 7. Starptautiskais otolītu simpozijs. Starptautiskais otolītu simpozijs ir pasaulē lielākā zinātniskā konference par zivju otolītu (iekšējās auss kauliņi, pēc kā nosaka zivīm vecumu) un citu ūdensdzīvnieku pārkaļķotu struktūru pētījumiem. Šādas struktūras ne tikai palīdz noteikt zivju vecumu, bet arī sniedz svarīgu ieskatu jūras ekosistēmu ekoloģijā.
Simpozijā pulcējās gan pieredzējuši pētnieki, gan jaunie zinātnieki, lai prezentētu savus jaunākos pētījumus, apspriestu to iespējamos pielietojumus un meklētu jaunus sadarbības partnerus. Pateicoties Zivju fonda finansējumam, simpozijā bija iespēja piedalīties arī “BIOR” Zivju resursu departamenta pētniecei Dacei Zīlniecei. Latvijas pētniece iepazīstināja ar savu un savu kolēģu pētījumu rezultātiem, kas balstīts uz liela mēroga lauka eksperimentu, ko 70. un 80. gados veica Māris Vītiņš un kolēģi Baltijas Zivsaimniecības institūtā (Balt NIRH), kas ir tiešs “BIOR” Zivju resursu departamenta priekštecis.
Sākotnējā eksperimentā Baltijas jūrā noķertās Baltijas jūras plekstes (Platichthys flesus un Platichthys solemdali) (apakšrajoni SD 26, SD 28, SD 28.1, SD29 un SD32) tika iezīmētas ar tetraciklīna hidrohlorīdu (TCH). Pēc tam šīm plekstēm tika pievienotas ārējās zīmītes un izlaistas atpakaļ jūrā.
Tā kā turpmākajos gados iezīmētās plekstes tika noķertas no jauna, to atrašanās vietas atklāja unikālu ieskatu to migrācijas modeļos, savukārt to otolīti sniedza informāciju par to augšanu. Šajā pētījumā D. Zīlniece un kolēģi izmantoja modernas laboratorijas metodes, lai atkārtoti pārbaudītu otolītus, kas tiek glabāti jau ilgāk kā 40 gadus. Pārbaudot iezīmēšanas un atgūšanas vietas datus, atklājās, ka Baltijas jūras plekstes migrē daudz plašāk, nekā tika uzskatīts iepriekš.
Informācija ievietota: 2023.gada 18.oktobrī