Apstiprināts Apvārsnis Eiropas projekts “Gatavība un reaģētspēja pandēmijām: in vitro diagnostikas ierīces pārrobežu veselības apdraudējumu novēršanai”
Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” piedalās programmas Apvārsnis Eiropa projektā “Gatavība un reaģētspēja pandēmijām: in vitro diagnostikas ierīces pārrobežas veselības apdraudējumu novēršanai” (akronīms PAIR), Nr. 101133191, kas uzsākts 2024. gada 1. janvārī. Projekta vadošais partneris ir Dānijas Tehniskā universitāte (DTU).
Ir skaidrs, ka pandēmijas laikā kritiskiem lēmumiem ir jābūt balstītiem uz ātru un uzticamu testēšanu, kas sniedz visaptverošu iespējamās ietekmes modelēšanu. Pašlaik Eiropā trūkst šāda visaptveroša:
pārnēsājams ātrās diagnostikas (point of care) instruments (PANPOC), lai ātri noteiktu respiratoros RNS vīrusus, kam ir potenciāls radīt pandēmijas: A tipa gripa (cilvēkiem, putniem un cūkām), B tipa gripa un SARS-CoV-2 (mērķa vīrusi). PANPOC iekārtas validēšanā tiks izmantoti dzīvnieku, vides un cilvēku paraugi (Vienas veselības pieeja).
uz A tipa gripu balstīta prognostiska platforma (PANRISK), lai prognozētu mērķa vīrusu izplatību un veicinātu sabiedrības veselību, brīdinot, kad uzliesmojums pārsniedz noteikto slieksni. Platforma ir balstīta uz patogēnu genoma mainības modeli, lai prognozētu sugas specifisko mainības risku, t.i. dzīvnieku patogēniem izmainīt savas ģenētiskās īpašības un kļūt par cilvēkiem bīstamiem patogēniem, kā arī epidemioloģisko modeli, lai prognozētu zoonožu uzliesmojumu ģeogrāfiskos un temporālos parametrus. Pārnēsājamā PANPOC iekārta tiks validēta un demonstrēta galalietotājiem: slimnīcās, ģimenes ārstiem, kompetentām veterinārajām iestādēm, veselības iestādēm, robežkontroles iestādēm, lidostām, bēgļu nometnēm utt. PANRISK mērķis ir slimību sindromu uzraudzības sistēma, kas vērsta uz mērķtiecīgu uzraudzību noteiktos laika periodos un vietās. PANRISK modelis ir vērsts uz zoonožu slimībām, un sniegs augstas precizitātes datus, kas ļaus precīzi uzraudzīt slimību tendences.
Sociālo un humanitāro zinātņu (SHZ) ieguldījums ir neatņemama projekta sastāvdaļa. SHZ partneris pētīs sociālo un veselības nevienlīdzību, gatavojoties pandēmijai, un SHZ mērķis ir sniegt norādes pandēmijas gatavības pakas (Pandemic Preparedness Pakcage – PPP) īstenošanai, lai atbalstītu ieinteresētās puses un sabiedrības uzticēšanos. Projekta rezultāti tiks izstrādāti saskaņā ar galvenajiem politikas izstrādes un īstenošanas procesiem Eiropas Savienībā. Projekta partneri nodrošinās efektīvu komunikāciju, projekta rezultātu izplatīšanu un ieinteresēto pušu iesaisti.
Projekta īstenošanas periods ir no 01/01/2024 līdz 31/12/2028. Plānotās kopējās projekta izmaksas ir 7 730 705.76 EUR, EK finansējums 6 993 860.49 EUR. Institūta BIOR plānotās izmaksas ir 242 958.00 EUR (100% EK finansējums).
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietotāja pieredzi. Uzzināt vairāk var šeit.