2021.gadā tiek turpināti lauksaimniecībā izmantojamie zinātnes pētījumi

“Latvijas izcelsmes medus autentiskuma, kvalitātes un nekaitīguma novērtējums”. Medus autentiskuma noteikšana, nosakot flavonoīdus, kā arī veicot nemērķēto skrīningu ar augstas izšķirtspējas masspektrometrijas metodi. Medus kvalitātes parametru (HMF, cukuru satura, elektrovadītspējas u.c.) noteikšana paraugos. Pesticīdu un veterināro zāļu atlieku izplatības monitorings ar masspektrometrijas metodēm.

“Āfrikas cūku mēra (ĀCM) epidemioloģija, izplatības ierobežošanas un apkarošanas iespējas Latvijā”. Pētījumā tiks apkopoti dati par ĀCM izplatību mežacūku populācijā Latvijā, turpināts iepriekšējais pētījums par datu apkopošanu un analīzi par mežacūku populācijas skaita un blīvuma izmaiņām ĀCM izplatīšanās un medību ietekmē Latvijas teritorijā, par biodrošības pasākumu ieviešana mežacūku medību laikā un medījuma pirmapstrādes vietās, kā arī apkopota informācija par ĀCM inficētajās teritorijās esošo ĀCM neskarto mājas cūku novietņu dinamiku.

2021. gadā Institūts “BIOR” turpina sekojoša Zemkopības ministrijas atbalstīta zinātniskā projekta ieviešanu:

Ar jaunām ģenētisko modifikāciju metodēm iegūtu pārtikas, dzīvnieku barības un to piedevu noteikšana un šādu produktu zinātniskā riska novērtējums. Pētījuma mērķis – ar jaunām ģenētisko modifikāciju metodēm iegūtu pārtikas produktu, dzīvnieku barības un to piedevu diagnostisko metožu un iespējamo risku novērtēšana Latvijā.

Projektā divu gadu laikā paredzēts veikt diagnostikas iespēju izpēti un zinātniskā riska analīzi organismiem, kas iegūti ar jaunajām mutaģenēzes metodēm un tādām jaunajām tehnoloģijām kā gene drive un citām jaunajām selekcijas metodēm atbilstoši Latvijas tautsaimniecībai. Projekta noslēgumā tiks veikta riska vadības rekomendāciju izstrāde lēmumpieņēmējiem.

Projekta otrā gada rezultāti tiks publicēti 2021. gada decembrī.

Informācijas par projektu publicēšanas vieta: www.bior.lv.

Informācija ievietota 04.01.2021.