Saskaņā ar MK noteikumiem Nr.7 „Infekcijas slimību reģistrācijas kārtība” (05.09.1999.), laboratorijai ir jāsniedz informācija Latvijas Slimību profilakses un kontroles centram par gadījumiem, kad konstatētas cilvēku infekcijas slimības un inficēšanās ar tām, kā arī konstatētajiem infekcijas slimību izraisītājiem.
Pacients pats var savākt krēpas, urīnu un fēces disbakteriozes noteikšanai. Pārējās analīzes (asinis, likvoru, iztriepes no žāvas, deguna, brūcēm, utt.) ņem medicīniskais darbinieks.
Kā pareizi savākt analīzes?
Izmeklējamo materiālu mikrobioloģiskiem izmeklējumiem savāc sterilos laboratorijas traukos.
Krēpas:
Materiālu savāc no rīta, iepriekš iztīrot zobus ar mitru zobu birsti (nedrīkst lietot zobu pastu) un izskalojot muti ar tīru ūdeni. Jāsavāc tikai tas materiāls, kas atdalās klepojot. Izvairieties no siekalu nokļūšanas trauciņā! Krēpas savāc sausā, tīrā traukā ar noslēgtu vāciņu.
Urīns:
Izmanto tikai rīta urīna porciju. Ar ūdeni nomazgā rokas un ārējos dzimumorgānus (nedrīkst lietot ziepes vai intīmās higiēnas līdzekļus). Sākumā nedaudz urinē tualetē, pēc tam 20-30 ml – trauciņā.
Fēces:
Analīžu veikšanai derīgas ir tikai svaigas fēces, (ne vēlāk kā 12 stundas pēc iegūšanas). Līdz nogādāšanai laboratorijā tās glabāt ledusskapī. Apjoms ne mazāk kā 1 grams (vizuāli – 1 tējkarotes apjomā). Neņemt fēces ar urīna piejaukumu un pēc klizmas.
Kas jāzina, nododot analīzes?
Klīniskais materiāls mikrobioloģiskai izmeklēšanai ir jāņem pirms specifiskās (antibakteriālās vai ķīmioterapeitiskās) ārstēšanas sākuma;
Materiāls uz gaisa pilienu infekcijām (difterija, meningīts) jānoņem tukšā dūšā vai ne ātrāk kā 2 stundas pēc ēšanas.
Paraugu transportēšana:
Krēpu, urīna un fēču paraugus vēlams nogādāt laboratorijā 2 līdz 4 stundu laikā. Ja nav iespēja paraugus nogādāt uzreiz, tad tos uzglabā ledusskapī un transportē no +2°C līdz +8°C temperatūrā. Paraugus laboratorijā nogādā 24 stundu laikā.
Norēķināšanās kārtība:
Bioloģiskā materiāla testēšanas pieteikuma veidlapas aktuālā versija