Sadarbībā ar:
Kas ir 3Rs?
3Rs ir pamatprincipi dzīvnieku ētiskākai izmantošanai izmēģinājumos:
Replacement – Aizstāšana
Reduction – Samazināšana
Refinement – Uzlabošana, pilnveide
W.M.S. Russell and R.L. Burch 1959. gada publikācija “Par humānas eksperimentālās tehnikas principiem” uzskatāma par 3Rs principu un kritēriju dzimšanas laiku.
Autori ierosināja aizstāšanas, samazināšanas un uzlabošanas t.i. 3Rs principus izmantot kā galvenās pieejas, lai ieviestu humānas eksperimentālas stratēģijas un metodes zinātnē darbam ar izmēģinājumu dzīvniekiem.
Rasels un Bērčs redzēja aizstāšanu (Replacement) kā būtiskāko ilgtermiņa galamērķi, lai pilnībā aizstātu izmēģinājumu dzīvnieku izmantošanu pētījumos ar citām metodēm, savukārt samazināšana (Reduction) un uzlabošana (Refinement) ir sasniedzami ātrāk un vieglāk un sekmīgi tiek integrēti pētījumos, diagnostikā un izglītībā pēdējos gadu desmitos. Tie ietver virkni metožu un metodiku, lai samazinātu izmēģinājumos izmantojamo dzīvnieku skaitu un sekmētu to labturību.
Replacement – Aizvietošana
Aizvietošanu var definēt kā metodi, stratēģiju vai pieeju, kas neietver dzīvu dzīvnieku izmantošanu pētniecībā.
Aizvietošanu var īstenot, izmantojot dažādas metodes vai to kombinācijas, tostarp:
Reduction – Samazināšana
Samazināšanas jēdziens attiecas uz jebkuru pieeju, kuras rezultātā viena mērķa sasniegšanai izmanto mazāk dzīvnieku, tostarp iegūstot maksimālo informāciju no katra pētījumā iesaistītā dzīvnieka.
Dzīvnieku skaitu var samazināt, arī veicot vairākas procedūras vienam dzīvniekam, ja tas pieļaujams saskaņā ar zinātnisko mērķi un dzīvnieku labturību.
Tomēr dzīvnieku atkārtotas izmantošanas priekšrocības vienmēr jāsamēro ar summāro nelabvēlīgo ietekmi uz viņu veselību un labturību, ņemot vērā dzīvnieka iepriekšējo pieredzi. Šīs potenciālā konflikta rezultātā dzīvnieku atkārtota izmantošana jāapsver katrā atsevišķā gadījumā.
Refinement – Uzlabošana, Pilnveide
Pilnveidošana nozīmē jebkādu audzēšanas, aprūpes un eksperimentālo procedūru uzlabošanu un modifikāciju ar mērķi samazināt dzīvniekiem sāpes, ciešanas, diskomfortu un uzlabot viņu labsajūtu, labturību.
Ja dzīvnieks piedzīvo sāpes, ciešanas vai diskomfortu, bieži rodas fizioloģiskas izmaiņas, kas var palielināt zinātnisko datu mainīgumu (variabilitāti) un samazināt pētījumu rezultātu ticamību.
Pētījumi ir pierādījuši, ka, uzlabojot dzīvnieku labturību un pilnveidojot eksperimentālās tehnikas, t.sk. statistikas metodes un modeļus, iespējams iegūt korektākus datus un ticamākus pētījumu rezultātus.
Kāpēc 3Rs ir aktuāls un tā aktualitāte aizvien pieaug?
Dzīvnieku aizsardzības likums nosaka, ka:
Izmēģinājumu dzīvnieka izmantošanai zinātniskos, eksperimentālos vai izglītošanas nolūkos izraugāma tāda procedūra, kurā:
Dzīvnieka izmantošanai procedūrās ir nepieciešama Pārtikas un veterinārā dienesta izdota izmēģinājuma projekta atļauja un atļauja par izmēģinājuma projektu atbildīgajai personai.
Vairāk informācijas Dzīvnieku aizsardzības likumā
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietotāja pieredzi. Uzzināt vairāk var šeit.