TRANSPAR atskaite uz 2024.gada 8.janvāri

08.01.2024

Latvijas Zinātnes padomes (LZP) Fundamentālo un lietišķo pētījumu projekts (FLPP) “Pārtikas parazitāro patogēnu pārnese no dzīvniekiem uz cilvēku: TRANSPAR” (Nr. lzp-2021/1-0055) 

Noslēdzoties projekta otrajam gadam (24 mēnesis), TRANSPAR projekta ietvaros, projekta pētnieki ieguva datus par Cryptosporidium spp. un Giardia duodenalis sastopamību govīm, suņu dzimtas dzīvniekiem, cilvēkiem un notekūdeņos Latvijā. Ir publicēts pētījums par G. duodenalis sastopamību un riska faktoriem govīm Latvijā, kur galvenie rezultāti liecina par zoonotiskā G. duodenalis A apakštipa sastopamību govju novietnēs, kā arī vairākiem riska faktoriem, kuri paaugstina govju invāzijas risku ar šo zoonotisko parazītu (https://www.mdpi.com/2076-2607/11/9/2338

Projekta ietvaros ir aizstāvēti divi maģistra darbi – “Cryptosporidium spp. un Giardia duodenalis mājas suņiem (Canis lupus familiaris) Latvijā”, studiju programmā “Veterinārmedicīna”, Veterinārmedicīnas fakultāte, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātē un “Vienšūņa Giardia duodenalis (Stiles, 1902) sastopamība un ietekmējošie faktori Latvijas liellopos (Bos taurus), studiju programmā “Epidemioloģija un medicīniskā statistika”, Medicīnas fakultāte, Latvijas Universitāte. 

Kopumā, par projekta sākotnējiem ziņojumiem ir sagatavoti vairāki ziņojumi starptautiskās zinātniskās konferencēs, kā arī projekta pētnieki ar zināšanām ir dalījušies dažādās gan nacionāla, gan starptautiska mēroga diskusijās. 

Šis ir pirmais pētījums Latvijā, par vienšūnas patogēnu sastopamību vidē, kas dos iespēju modelēt potenciālos patogēnu pārneses ceļus, no dzīvnieka uz cilvēku caur vidi. Iegūtie rezultāti liecina, ka abi patogēni ir plaši sastopami dzīvnieku vidū un pašvaldību notekūdeņos.  

Projekta ilgums 36 mēneši. Projekta kopējās izmaksas ir 300 000 EUR, no kuriem 100% ir Latvijas Zinātnes padomes finansēta. 

08.01.2024