Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) jaunākajā ziņojumā secināts, ka risks cilvēku veselībai, ko rada pesticīdu atliekvielas pārtikā, joprojām ir zems, līdzīgi kā iepriekšējos gados. 2023. gadā EFSA izvērtēja datus par daudziem tūkstošiem paraugu no visas Eiropas Savienības.
Lai nodrošinātu, ka pārtika Eiropas Savienībā ir nekaitīga un droša patēriņam, tiek veikti dažādi kontroles un uzraudzības pasākumi, piemēram, pesticīdu atliekvielu monitorings pārtikas produktos. Atliekviela ir neliels daudzums ķīmiskas vielas (piemēram, pesticīda), kas var saglabāties pārtikā pēc lauksaimniecības apstrādes vai pārtikas ražošanas procesa. Katrai pārtikas produktu grupai ir noteikts maksimālais pieļaujamais pesticīdu atliekvielu daudzums, kuru nedrīkst pārsniegt. Šis daudzums ir noteikts tā, lai tas neradītu apdraudējumu cilvēka veselībai.
Pārtikas paraugi, kas ņemti pēc nejaušības principa, uzrāda stabilus rezultātus.
EFSA izvērtēja datus par 13 246 pārtikas paraugiem, kas ņemti pēc nejaušības principa un ko bija ievākušas un testējušas ES dalībvalstis, kā arī Norvēģija un Islande.
Ik pēc trīs gadiem tiek analizēti vieni un tie paši produkti, lai būtu iespējams sekot līdzi rezultātu izmaiņām. 2023. gadā analizētie produkti bija – burkāni, ziedkāposti, kivi, sīpoli, apelsīni, bumbieri, kartupeļi, kaltētas pupas, brūnie rīsi, rudzi, liellopa aknas un mājputnu tauki.
2023. gadā iegūtie rezultāti liecināja, ka 99% no testētajiem paraugiem atbilst ES normatīvajiem aktiem. Šie rezultāti ir praktiski nemainīgi salīdzinājumā ar iepriekšējo apkopojumu 2020. gadā (99,1%), kad analīzēm bija atlasīta tādu pašu paraugu kopa.
2023. gads skaitļos:
Atliekvielu monitoringa rezultāti ir būtiski tālāko ar pārtiku saistīto risku izvērtēšanā. EFSA, analizējot iegūtos rezultātus, veica pārtikas riska izvērtējumu, lai novērtētu, vai patērētāji varētu uzņemt pesticīdu atliekvielas daudzumā, kas pārsniedz normas robežas un potenciāli spētu radīt apdraudējumu veselībai. Pamatojoties uz veikto izvērtējumu, EFSA secina, ka pesticīdu saturs pārtikā nerada būtisku risku cilvēku veselībai.
Ziņojuma rezultātus EFSA aicina apskatīt arī izmantojot interaktīvu rīku, kurā dati atspoguļoti par visām ES dalībvalstīm. Savukārt ar pilno rezultātu ziņojumu iespējams iepazīties Annual report on pesticide residues.