Pēdējā februāra nedēļā kolēģes no Mikrobioloģijas un patoloģijas laboratorijas devās uz Zviedriju, Upsalu, lai piedalītos starptautiskā projekta “One health for surveillance” rīkotajos pasākumos.
Mikrobioloģijas un patoloģijas laboratorijas avdītāja Žanete Šteingolde kopā ar kolēģiem no Pārtikas un veterinārā dienesta piedalījās Eiropas Savienības projekta OH4Surveillance konsorcija sanāksmē un ģenerālajā asamblejā Zviedrijā, Upsalā.
Starptautiskajā projektā, kurā no Latvijas iesaistās institūts BIOR, Pārtikas un veterinārais dienests un Slimību profilakses un kontroles centrs, tiek pētīti un meklēti aktuālie zoonožu izraisītāji Latvijā. Kolēģi Upsalā sniedza pārskatu par pērn paveikto, gūtajiem starprezultātiem un 2025.gadā plānotajām aktivitātēm.
Savukārt, lai padziļinātu savas zināšanas dzēlējodu uzvedībā, to bioloģijā un ekoloģijā, BIOR pētnieces no Parazitoloģijas grupas padziļināti pētīja dzēlējodus, īpašu uzmanību pievēršot iespējamajai vektoru lomai zoonožu izplatībā. Praktiskajās nodarbībās tika analizētas efektīvākās dzēlējodu ievākšanas metodes un lamatu pielietojums. Tāpat pētnieki attīstīja prasmes šo kukaiņu morfoloģiskajā identifikācijā.
BIOR pētnieces Zanda Ozoliņa un Maija Rozenfelde apmeklēja dzēlējodu ziemošanas vietas, lai iegūtu praktisku ieskatu to sezonālajā uzvedībā un ekoloģijā.
Papildus pētnieces piedalījās ESSENCE projekta sanāksmē, kas veltīta starptautiskai ekspertu sadarbības izveidei moskītu uzraudzībai Baltijas jūras reģionā. Projekta ietvaros tiek stiprināta starpvalstu sadarbība un koordinēti centieni efektīvai vektoru monitoringa sistēmas izveidei, kas nodrošinātu reģionāli vienotu un zinātniski pamatotu pieeju dzēlējodu izplatības uzraudzībai.
Kopumā projektā iesaistītas 11 partnervalstis. Projekta mērķis ir noteikt pārrobežas patogēnu radītos riska faktorus Latvijā un reģionā, kā arī veicināt efektīvu pārrobežas patogēnu uzraudzības sistēmas izveidošanu valstī, lai nākotnē būtu iespējams izstrādāt risinājumus globālām veselības un vides problēmām vietējā jeb reģionālā mērogā.
Projekta ietvaros plānots izveidot pārrobežas patogēnu uzraudzības sistēmu, kas sekmētu valsts institūciju un pārrobežu sadarbību pieejas “Viena veselība” jomā, tostarp veicinātu regulāru informācijas apmaiņu starp dzīvnieku un cilvēku veselības uzraudzības jomā strādājošajiem ekspertiem.
Projekta konsorciju vada Dānija.
Projekta ietvaros dažādu sugu dzīvniekiem tiks veikti 20 776 laboratoriskie izmeklējumi uz tādām slimībām kā ērču encefalīts, Rietumnīlas drudzis, putnu gripa, Q drudzis, Laimas slimība, E-hepatīts.