D vitamīns un dzelzs – vai sievietes Latvijā uzņem pietiekamu daudzumu šo būtisko elementu grūtniecības laikā?

13.11.2023

Autori: Inese Siksna, Ilva Lazda

Pēc Veselības ministrijas pasūtījuma valsts zinātniskais institūts “BIOR” sadarbībā ar ginekologiem  Latvijā veica valsts nozīmes pētījumu par D vitamīna un dzelzs deficītu grūtniecēm. Pētījuma rezultāti atklāj satraucošus datus – vairāk nekā trešdaļai topošo māmiņu konstatēts nepietiekams D vitamīna līmenis, savukārt dzelzs deficīts skar līdz pat 60% dalībnieču (atkarībā no vadlīnijām, kas izmantotas datu salīdzināšanai). Šie rādītāji liecina par nopietnu sabiedrības veselības problēmu.

Pētījumā piedalījās 1022 grūtnieces no visiem Latvijas reģioniem. Dalībniecēm bija jāaizpilda aptaujas anketas ar jautājumiem par dalībnieču sociāli demogrāfisko un veselības stāvokli, uztura paradumiem, uztura bagātinātāju un medikamentu lietošanu un fizisko aktivitāti, kā arī jānodod asins analīzes.

Pētījuma rezultāti parādīja, ka 58,9% grūtnieču bija pietiekams D vitamīna līmenis, bet pārējām tas bija nepietiekams vai jau tika konstatēts deficīts. D vitamīna uztura bagātinātāju lietošana bija nozīmīgākais faktors, kas ietekmēja D vitamīna līmeni – dalībniecēm, kuras lietoja uztura bagātinātājus katru dienu, līmenis bija aptuveni par 15 ng/ml augstāks nekā tām dalībniecēm, kuras tos nelietoja.

Atbilstoši starptautiskām vadlīnijām, anēmija (hemoglobīns <105 g/l otrajā trimestrī) bija 3,7% dalībnieču. Dzelzs deficīts jeb feritīna līmenis <15 µg/l tika konstatēts 24,6% dalībnieču (atbilstoši PVO vadlīnijām), taču šis rādītājs pieauga līdz 60,5%, izmantojot ASV un Lielbritānijas vadlīnijas, kur dzelzs deficīts tiek konstatēts jau pie feritīna līmeņa <30 µg/l.  

Pētījuma secinājumi ir nepārprotami: nepieciešama labāka sabiedrības izglītošana par mikroelementu nozīmi un drošu uztura bagātinātāju lietošanu. Tāpat pētījuma rezultāti liecina, ka D vitamīna, feritīna un hemoglobīna līmenis grūtniecēm būtu jāuzrauga vēl rūpīgāk, apsverot iespēju šīs analīzes iekļaut valsts apmaksāto un obligāti noteikto izmeklējumu klāstā. Ja vēlaties sīkāk iepazīties ar pētījuma gaitu, rezultātiem un secinājumiem, šeit varēsiet atrast pilno pētījuma ziņojumu.


Pētījumu veica Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” ESF projekta “Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” ietvaros. Datu vākšana pētījumam norisinājās no 2021. gada novembra līdz 2023. gada aprīlim.