Sākumlapa | Zemkopības ministrijaZivju fonds 2021. gads | Krāslavas novada pašvaldība

 

Īstenots projekts Nr. 23-00-S0ZF05-000003 “Zinātniskā institūta BIOR pētnieces dalība HELCOM (Baltijas jūras vides aizsardzības komisijas) darba grupā Rostokā, Vācijā”

No 2023. gada 12. līdz 13. aprīlim institūta “BIOR” Akvakultūras pētniecības un izglītības centra pētniece Žanna Bertaite piedalījās HELCOM organizētajā darba grupā par Baltijas storu Acipenser oxyrinchus vaislas ganāmpulku un pavairošanas pārvaldību Rostokā (Vācija). Darba grupā piedalījās pētnieki un eksperti no Vācijas, Polijas, Lietuvas, Latvijas, Zviedrijas un Kanādas, lai vienotos par turpmākām darbībām un apmainītos ar zināšanām un pieredzi Baltijas storu atražošanas jomā.

Pasākuma pirmajā dienā tika apspriestas Baltijas storu vaislas ganāmpulku izveides iespējas un to plānotie lielumi, ņemot vērā pieejamos resursus un nepieciešamo infrastruktūru. Papildus tika meklētas optimālās iespējas ģenētiskās daudzveidības saglabāšanai, pielietojot funkcionālo genomiku un selekciju. Pasākuma otrajā dienā tika kopīgi izstrādātas storu mākslīgās pavairošanas vadlīnijas, iekļaujot tajās jaunās vai uzlabotās metodes (piemēram, Baltijas storu vaislinieku vai to dzimumproduktu apmaiņa starp valstīm, satelītu DNS sekvenču noteikšana un izmantošana vaislinieku atlasei, dabiskās grunts imitācija baseinos u.c.) Eksperti storu pavairošanā no Kanādas dalījās ar savu pieredzi un piedāvāja vairākus uzlabojumus efektīvākam ikru inkubācijas procesam un vaislinieku hormonālās stimulācijas protokolam.

Papildus tika apmeklēta foreļu un Baltijas storu audzētava, kurā tika demonstrēti un detalizēti aprakstīti zivju mākslīgās pavairošanas un audzēšanas etapi, izmantotais aprīkojums, notika pieredzes apmaiņa zivju pavairošanas, kāpuru un mazuļu piebarošanas jomā. Ir izveidoti vairāki vērtīgi kontakti turpmākai sadarbībai, kā arī iegūtas jaunas zināšanas, kas nodrošinās efektīvāku zivju resursu atražošanu Latvijā.

 

Informācija sagatavota 2023. gada 11. maijā.