Eiropas Savienības uzturvērtības un veselīguma norāžu pārtikai reģistrs

Eiropas Komisija ir izveidojusi, uztur un papildina atļauto uzturvērtības un veselīguma norāžu sarakstu, kurā iekļauta šāda informācija:

  • atļautās uzturvērtības norādes un nosacījumi, kas uz tām attiecas Permitted nutrition claims and their conditions of use;
  • atļautās veselīguma norādes (statuss – Authorised) un nosacījumi, kas uz tām attiecas;
  • noraidītās veselīguma norādes (statuss – Non-authorised) un iemesli, kāpēc tās noraidītas;
  • veselīguma norādes, par kurām ir izsniegtas atļaujas, pamatojoties uz datiem par īpašumtiesībām;
  • saites uz EFSA zinātniskajiem viedokļiem par attiecīgo veselīguma norādi (EFSA Opinion refrence);
  • atsauce uz likumdošanu saistībā ar konkrētām norādēm.

Latvijas atbildīgā institūcija (uz 2008. gadu – Sabiedrības Veselības Aģentūra) pēc Eiropas Komisijas aicinājuma sagatavoja un 2008. gada janvārī Eiropas Komisijai un EFSA iesniedza Latvijas veselīguma norāžu sarakstu, kurā iekļautas norādes, ko uzņēmēji lietoja uz to brīdi vai kuras tie vēlējās autorizēt lietošanai. 

Latvijas veselīguma norāžu iesniedzēji, produkti un formulējumi (Saraksts atjaunots 07.03.2012.)

Norādes saistībā ar botāniskajām vielām vēl nav izskatītas no EFSA puses un atrodas tā sauktajā gaidīšanas sarakstā (on hold) un tās drīkst lietot līdz brīdim, kad EFSA sniegs viedokli Eiropas Komisijai. Eiropas Komisija kopā ar dalībvalstīm pieņems lēmumu par veselīguma norāžu izmantošanu, ja norādi neautorizēs lietošanai to vairs nedrīkstēs lietot.

Darba progresu un dokumentāciju saistībā ar visa veida norādēm, īpaši gaidīšanas sarakstā esošajām, var redzēt EFSA iesniegto jautājumu reģistrā OpenEFSA, meklēšanai izmantojot atbilstošus atslēgas vārdus angļu valodā.