Uzsākts pētījums par Echinococcus spp. sastopamību suņos Latvijā

 

Institūts “BIOR”, laika posmā no šā gada 1.augusta līdz 31. decembrim, ir uzsācis pētījumu par Echinococcus spp. sastopamību mājas suņos Latvijā. Īpaši aicinām atsaukties veterinārārstus un citus interesentus no Latgales reģiona, lauku suņu īpašniekus, kā arī suņu, kuri iet medībās, īpašniekus.

Cistiskā un alveolārā ehinokokoze (CE un AE) ir zoonoze, ko ierosina attiecīgi Echinococcus granulosus sensu lato (s.l.) un E. multilocularis kāpuru stadijas. Šo parazītu attīstības ciklā galvenokārt ir iesaistīti mazie grauzēji (E. multilocularis) vai mājas un savvaļas nagaiņi (E. granulosus s.l.) kā starpsaimnieki. Suņu dzimtas dzīvniekiem, galvenokārt lapsām (E. multilocularis) vai suņiem (E. multilocularis un E. granulosus s.l.), ir definitīvo saimnieku loma, kas tievajā zarnā pārnēsā pieaugušos tārpus. Cilvēkiem ir starpsaimnieka loma un AE un CE ir dzīvībai bīstama parazitāra zoonoze, kurai ir būtiska ietekme uz sabiedrības veselību visā pasaulē (WHO/OIE 2000; Budke et al., 2017).

Suņu fekālijas, kas invadētas ar parazītu olām, ir svarīgs invāzijas avots cilvēkiem. Pat dažas Echinococcus spp. olas var ierosināt ievērojamu invāzijas risku. Tāpēc no sabiedrības veselības viedokļa ir svarīgi uzraudzīt suņu epidemioloģisko situāciju.

 

Pētījuma mērķis:

Ievākt suņu fekāliju paraugus klasiskiem parazitoloģiskiem un molekulārās epidemioloģijas pētījumiem, īpašu uzmanību pievēršot Echinococcus spp. epidemioloģijai.

Paraugu ievākšanas procedūra:

  1. Pētījumam vēlams ievākt paraugus no suņiem, kuriem NAV veikta attārpošana pēdējo 6 mēnešu laikā.
  2. Fekāliju paraugu (10-15g) ievākt pēc iespējas svaigāku un to ievietot atbilstošā iepakojumā.
  3. Līdz nogādāšanai laboratorijā, paraugu glabāt +4° C un uz laboratoriju nogādāt pēc iespējas ātrāk.
  4. Obligāti, kopā ar fekāliju paraugu, aizpildīt anketu par suņa identifikāciju un paradumiem.
  5. Uz laboratoriju nogādāt fekāliju paraugu kopā ar anketu!
  6. Ievāktos paraugus un anketas nogāgāt uz Institūta “BIOR” laboratoriju Rīgā (Lejupes iela 3), vai uz Jums tuvāko Institūta “BIOR” Paraugu Pieņemšanas kabinetu (https://bior.lv/lv/kontakti/paraugu-pienemsanas-laiki) ar norādi “Personīgi Parazitoloģijai”.

 

Jūsu ieguvumi no pētījuma:

  1. Intereses gadījumā, sagādāsim izdrukātas aptaujas anketas un trauciņus paraugu ievākšanai.
  2. Bez maksas veiksim parazitoloģiskos izmeklējumus, īpašu uzmanību pievēršot Echinococcus spp., Cryptosporidium spp. un Giardia duodenalis parazītu klātbūtnes noteikšanai.
  3. Ja vēlēsieties, nosutīsim individuālus testēšanas rezultātus divu nedēļu laikā, pēc parauga saņemšanas laboratorijā. Šajā gadījumā, aizpildot anketu, obligāti jānorāda e-pasts.

 

Kontakti:

Ja Jums ir interese piedalīties pētījumā, nodrošināt paraugu ievākšanu, vai ja Jums radušies papildu jautājumi vai neskaidrības, lūdzu sazinieties ar mums:

 

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta

Vadošā pētniece Parazitoloģijā

Gunita Deksne;

E-pasts: gunita.deksne@bior.lv;

Tālr.: 28 396 350


Pētījums tiek veikts “Vienas Veselība” Eiropas Apvienotās programmas projekta “Multi-disciplinārs pētījums par Echinococcus multilocularis un Echinococcus granulosus s.l. Eiropā: pārtikas ķēdē izmantoto diagnostikas metožu pilnveidošana un saskaņošana (MEmE)” ietvaros. Un “Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts” projekta ietvaros (vienošanās Nr.1.1.1.2/16/I/001) Institūta “BIOR’’ pētniecības pieteikuma „„One Health” multidisciplināra pieeja atlasītu parazītisko zoonožu epidemioloģijai un profilaksei (OMEPPAZ)” (Nr.1.1.1.2/VIAA/1/16/204) projekta ietvaros.