Pārskata periods 01.09.2022.-31.12.2022.

 

ELFLA projekta Nr.22-00-A01612-000009 “Smiltsērkšķu ogu bezatlikuma pārstrādes tehnoloģijas izstrāde” īstenošana 16.pasākuma “Sadarbība” 16.1.apakšpasākuma “Atbalsts Eiropas Inovāciju partnerības lauksaimniecības ražīgumam un ilgtspējai lauksaimniecības ražīguma un ilgtspējas darba grupu projektu īstenošanai” pārskata periodā (01.09.2022.-31.12.2022.) tika uzsākta trīs projekta darbību īstenošana – “Izejmateriālu piegāde sagatavošana/priekšapstrāde”, “Izejvielu standartizēšanas metodoloģijas izstrāde” un “Smiltsērkšķu ogu bezatlikuma pārstrādes tehnoloģijas izstrāde”.

Darbībā “Izejvielu standartizēšanas metodoloģijas izstrāde” tika izstrādāts algoritms datu uzkrāšanai, paraugu ievākšanai, marķēšanai, uzglabāšanai un nosūtīšanai analīžu veikšanai zinātniskajā institūtā BIOR. Darbības ietvaros veikta ZS "Cukuriņi" un SIA "Baltic Seaberry" stādījumu izpēte, veikta pamata datu uzkrāšana – pielietotā agrotehnika, audzētās šķirnes, stādījumu vecums u.c. parametri. Pamatojoties uz iegūto informāciju, veikta parauglaukumu izveide, kas vistuvāk reprezentē konkrētās stādījuma vienības. Izstrādāta procedūra ogu paraugu ievākšanai, marķēšanai un nosūtīšanai testu veikšanai.  Veikta paraugu ievākšana no parauglaukumiem.  Partneris zinātniskais institūts BIOR veicis nepieciešamo reaģentu un standartvielu pieejamības  apzināšanu un uzsācis ievākto paraugu testēšanu. Veikta L-askorbīnskābes, fruktozes, glikozes un antioksidantu noteikšana ievāktajos paraugos. Darbības īstenošana tiks turpināta nākamajā pārskata periodā.

Darbībā “Izejmateriālu piegāde sagatavošana/priekšapstrāde” tika veikti lauku darbi – novākta smiltsērkšķu ogu raža no ZS "Cukuriņi" un SIA "Baltic Seaberry" ogu laukiem, kā arī tā sagatavota tālākajam apstrādes procesam. Veikta optiska attīrīšana no zariem, lapām un piemaisījumiem un veikta sasaldēšana. Sagatavots pietiekams (2t) ogu apjoms pārstrādes tehnoloģijas izstrādes aktivitātēm, kas nepieciešams līdz 2023. gada ražai.

Darbībā “Smiltsērkšķu ogu bezatlikuma pārstrādes tehnoloģijas izstrāde” tika īstenotas aktivitātes, kas saistītas ar smiltsērkšķu ogu enzimātiskās šķelšanas tehnoloģijas izpēti. Veikta potenciāli izmantojamo enzīmu efektivitātes novērtēšana laboratorijas apstākļos. Veiktas eksperimentu sērijas sulas, ogu atlieku un mīkstuma eļļas atdalīšanai pēc enzimātiskās šķelšanas beigām. Iegūti mīkstuma eļļas un sulas koncentrāta paraugi, kuriem vēlāk tiks veiktas analīzes. Darbības īstenošana tiks turpināta nākamajā pārskata periodā.

Projekts tiek īstenots no 2022. gada 1. septembra līdz 2024. gada 31. jūlijam.

Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir 430 706,00 EUR (Publiskā atbalsta intensitāte 90% jeb 387 635,40 EUR apmērā).