Zinātniskajā institūtā “BIOR” 13. februārī Ēnu diena

Zinātniskais institūts „BIOR” jau vairākus gadus piedalās Ēnu dienās, kas Latvijā norisinās februāra vidū, un ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras un izglītības programmas aktivitāte. Uz Institūtu “BIOR” tradicionāli aicinām vidusskolēnus, kurus interesē eksaktās zinātnes.

Vislielākā interese ir ēnot Institūta “BIOR” pētniekus ķīmijas, mikrobioloģijas un veterinārmedicīnas jomā. Skolēnu iesūtītās motivācijas vēstules liecina, ka vidusskolēni padziļināti interesējas par ķīmiju un bioloģiju un pietiekami skaidri zina, ko vēlas sasniegt savā profesionālajā karjerā. Piemēram, 11. klases skolniece Amanda vēlas iepazīt mikrobiologa darbu laboratorijā. Mācoties ģimnāzijā, viņa jau izstrādājusi zinātniski pētniecisko darbu par atsevišķu baktēriju sastopamību publiskajās peldvietās. Savukārt Rīgas 49. vidusskolas skolnieks Reinis padziļināti apgūst ķīmiju un bioloģiju. Ķīmija ir viņa mīļākais priekšmets, un viņu interesē pārtikas produktu sastāvs, tā kvalitāte un metodes, kā tiek pārbaudīts, vai pārtikas produkti nesatur kaitīgas vielas. Arī Danielu no Talsu vidusskolas interesē analītiskā ķīmija, viņš ir uzrakstījis zinātniski pētniecisko darbu par tēmu "Sērūdeņraža veidošanās olbaltumvielās un tā kaitīgā ietekme". Turpretim Diāna no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas uzskata, ka mikroskopiskie slimību izraisītāji - vīrusi, viroīdi, prioni, parazīti ir ļoti interesanta bioloģijas joma.

Ēnu diena Institūtā “BIOR” tradicionāli sākās ar ekskursiju, kuras laikā skolēniem bija iespēja iepazīties ar laboratoriju darbu: paraugu pieņemšanu, paraugu testēšanas procesu un datu apstrādi. Pēc iepazīšanās ar “BIOR” laboratoriju darba ciklu, mikrobiologu un ķīmiķu ēnas devās uz Pārtikas un vides izmeklējumu laboratoriju, savukārt Dzīvnieku slimību diagnostikas laboratorijas darbu padziļināti devās izzināt topošie eksperti veterinārmedicīnas jomā. Ēnu dienas ietvaros skolēni noklausījās ķīmijas zinātņu doktora Ingara Reinholda prezentāciju “Kas ir  mikotoksīni”,  gūstot priekšstatu par galvenajiem pelējuma sēnīšu toksīniem, to noteikšanas un mazināšanas metodēm pārtikā, kā arī pārbaudīja savas zināšanas viktorīnā. Pasākuma noslēgumā direktora vietniece laboratoriju jautājumos Olga Valciņa uzrunāja skolēnus, izteica cerību satikt topošos ķīmiķus un mikrobiologus pēc dažiem gadiem Institūtā “BIOR” jau kā profesionālus ekspertus un pasniedza “BIOR” zinātniskās sākumskolas diplomus.

Ēnu diena ir lieliska iespēja skolēniem paplašināt savu redzesloku un zināšanas, viņi gūst ieskatu reālos darba apstākļos, kas palīdz  jau vidusskolā izdarīt pēc iespējas pareizu profesijas izvēli un plānot savu nākotni.

Foto galerija