Valsts zinātniskais institūts “BIOR” aicina veterinārārstus, suņu īpašniekus un dzīvnieku patversmes piedalīties pētījumā

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR" no 1.augusta līdz 30.novembrim veic pētījumu par Echinococcus spp. sastopamību mājas suņos Latvijā. Pētījumā īpaši aicināti atsaukties veterinārārsti un citi interesenti no Latgales reģiona, lauku suņu īpašnieki, kā arī suņu, kuri iet medībās, īpašnieki.

Ņemot vērā, ka suņu fekālijas, kas inficētas ar parazītu oliņām, ir būtisks invāzijas avots cilvēkiem, pētījuma mērķis ir izpētīt suņu epidemioloģisko situāciju.

Suņu dzimtas dzīvnieki ir tie, kuri tievajā zarnā pārnēsā šos parazītus. Pat dažas Echinococcus spp. olas var ierosināt nopietnu invāzijas risku. Cilvēkiem ir starpsaimnieka loma, kad uzņemot parazītu olas ar netīrām rokām vai invadētu pārtiku, cilvēka aknās var attīstīties parazīta kāpura stadijas – audzējam līdzīgas cistas.

Pētījumā tiks ievākti suņu fekāliju paraugi klasiskiem parazitoloģiskiem un molekulārās epidemioloģijas pētījumiem, īpašu uzmanību pievēršot Echinococcus spp. epidemioloģijai.

Ja Jums ir interese piedalīties pētījumā, nodrošināt paraugu ievākšanu, vai ja Jums radušies papildu jautājumi vai neskaidrības, lūdzu, sazinieties ar mums: Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” vadošā pētniece Parazitoloģijā Gunita Deksne, E-pasts: gunita.deksne@bior.lv, Tālr.: 28 396 350

Uzaicinājums piedalīties pētījumā

Anketa

Pētījums tiek veikts “Vienas Veselība” Eiropas Apvienotās programmas projekta “Multi-disciplinārs pētījums par Echinococcus multilocularis un Echinococcus granulosus s.l. Eiropā: pārtikas ķēdē izmantoto diagnostikas metožu pilnveidošana un saskaņošana (MEmE)” ietvaros. Un “Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts” projekta ietvaros (vienošanās Nr.1.1.1.2/16/I/001) Institūta “BIOR’’ pētniecības pieteikuma „„One Health” multidisciplināra pieeja atlasītu parazītisko zoonožu epidemioloģijai un profilaksei (OMEPPAZ)” (Nr.1.1.1.2/VIAA/1/16/204) projekta ietvaros.