EFSA Zinātniskais viedoklis par zaļās tējas katehīniem 

EFSA ir novērtējusi ar pārtiku uzņemto zaļās tējas katehīnu nekaitīgumu, balstoties uz izteiktajām bažām par to iespējamo kaitīgo ietekmi uz aknām. EFSA secināja, ka katehīni no zaļās tējas uzlējumiem un līdzīgiem dzērieniem parasti ir droši. Turpretim, kad tie tiek lietoti uztura bagātinātājos, deva, kas vienāda vai augstāka par 800 mg/dienā var radīt veselības problēmas.  

Zaļā tēja tiek plaši patērēta, pateicoties tai piedēvētajai labajai ietekmei uz veselību, tomēr Eiropas Savienībā un ārpus savienības ir saņemti ziņojumi par tās iespējamo kaitīgo ietekmi uz veselību.  Pēc saņemtajiem ziņojumiem par aknu bojājumu gadījumiem, kas, iespējams, saistīti ar zaļās tējas produktu lietošanu, Ziemeļvalstis pamudināja EFSA veikt zaļās tējas katehīnu riska novērtējumu.

Katehīni ir vielas, kas dabīgi atrodamas zaļajā tējā, visbiežāk sastopams ir epigallokatehīna gallāts (EGCG). EFSA savā drošības novērtējumā izvērtēja iespējamās saistības starp EGCG uzņemšanu no zaļās tējas uzlējumiem un uztura bagātinātājiem un aknu bojājumiem.

Nav raižu par uzlējumiem

EFSA secināja, ka pēc zaļās tējas uzlējumu lietošanas nav indikāciju par aknu bojājumiem, arī gadījumos, ja patēriņš ir liels. Daži ziņotie gadījumi par aknu bojājumiem ir retas un neparedzamas reakcijas rezultāts. Par drošiem eksperti uzskata zaļās tējas uzlējumus pagatavotus ar karstu ūdeni, šķīstošā tējas un dzeršanai gatavus zaļās tējas dzērienus ar līdzīgu katehīnus saturu. 

Attiecībā uz uztura bagātinātājiem EFSA eksperti, balstoties uz pieejamiem klīniskajiem pētījumiem, kas veikti iesaistot brīvprātīgos un mediķu uzraudzībā – secināja, ka EGCG deva 800 mg/dienā var tikt saistīta ar sākotnējām pazīmēm par aknu bojājumiem. EFSA eksperti, balstoties uz pieejamajiem datiem, nevar identificēt drošo devu, jo nav datu par aknu bojājumiem katehīnu daudzumam uztura bagātinātājos, kas mazāks par 800 mg/dienā.

Katehīnu saturs atšķiras

Uztura bagātinātāji, kas satur katehīnus, nodrošina EGCG dienas devu no 5 līdz 1000 mg. Šie uztura bagātinātāji parasti ir paredzēti pieaugušo populācijai. Vidējais dienā uzņemtais EGCG daudzums no tradicionālo zaļās tējas uzlējumu lietošanas ir no 90 līdz 300 mg, bet var sasniegt 866 mg patērētājiem, kas lieto šos dzērienus lielos apjomos. 

Katehīni zaļās tējas ekstraktā, kas tiek izmantots uztura bagātinātājos, var būt daudz lielākā koncentrācijā vai atšķirties ar to sastāvu. Kā arī uztura bagātinātāju lietošanas paradumi var atšķirties no zaļās tējas uzlējumu lietošanas paradumiem. Piemēram, uzlējumi parasti tiek lietoti kopā ar pārtiku, un to lietošana notiek visas dienas garumā, turpretim, uztura bagātinātāji, īpaši tie, kas paredzēti notievēšanai, visbiežāk tiks lietoti tukšā dūšā kā vienreizēja deva vienreiz dienā.

Rekomendācijas un tālākie plāni

Lai uzlabotu patērētāju drošību, EFSA iesaka turpināt pētījumus par zaļās tējas katehīnu iedarbību. Eksperti arī iesaka uzlabot zaļās tējas produktu marķējumu saistībā ar katehīnu saturu un ar tiem saistītajiem iespējamajiem veselības riskiem.

EFSA viedoklis ir nosūtīts Eiropas Komisijai, kas lems par visatbilstošākajiem riska pārvaldības pasākumiem. 

Informācija par EFSA sagatavoto viedokli EFSA mājaslapā EFSA assesses safety of green tea catechins 

Vairāk informācijas lasiet EFSA zinātniskajā viedoklī (angļu valodā) – Scientific opinion on the safety of green tea catechins