2024. gada 14. decembrī Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” pulcēja Latvijas kompetento organizāciju pārstāvjus, kuru organizācijas ir iekļautas Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) uzturētajā 36. panta organizāciju sarakstā un sniedz zinātnisku un tehnisku atbalstu EFSA darbībai.
Sanāksmē piedalījās pārstāvji no Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD), Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD), Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) un Latvijas Universitātes (LU). Šī tikšanās bija nozīmīga iespēja apspriest stratēģiskas prioritātes, dalīties pieredzē un veidot ciešāku sadarbību starp zinātniskajām institūcijām, uzraudzības dienestiem un universitātēm, lai kopīgi strādātu pie pārtikas nekaitīguma un sabiedrības veselības nodrošināšanas.

Sanāksmes darba kārtībā bija plašs jautājumu loks, sākot no kompetento organizāciju lomas un funkcijām līdz jaunākajām iespējām piedalīties EFSA grantu un iepirkumu procesos. Dalībnieki pārrunāja nepieciešamību regulāri aktualizēt informāciju datubāzēs, lai uzlabotu dalību starptautiskajos projektos, kā arī izskatīja EFSA nākamo gadu plānus un finansēšanas iespējas, tostarp EU-FORA programmu. Īpaša uzmanība tika pievērsta pielāgotajām (tailor-made) aktivitātēm, kas vērstas uz zināšanu pārnesi un sadarbības veicināšanu. Institūcijas dalījās pieredzē par apmācību un kapacitātes celšanas jautājumiem, apsverot dažādus risinājumus speciālistu zināšanu pilnveidei un efektīvākai resursu izmantošanai.
Diskusiju laikā tika uzsvērta koordinētas un konsekventas komunikācijas nozīme, lai pārtikas un augu drošības jautājumi sasniegtu gan iesaistītās iestādes, gan plašāku sabiedrību. Dalībnieki vienojās par nepieciešamību ciešāk integrēt informācijas apmaiņas kanālus, attīstot vienotas ziņojumu platformas un organizējot regulāras informatīvās kampaņas. Šāda pieeja ļautu ne tikai uzlabot informācijas apriti Latvijas mērogā, bet arī veidotu pozitīvu un uz faktiem balstītu priekšstatu par pārtikas nekaitīgumu. Dalībnieki atzina, ka ir svarīgi atrast elastīgus un ilgtspējīgus komunikācijas risinājumus, lai turpinātu stiprināt starpinstitucionālo dialogu. Turpmāk plānots intensīvāk izmantot tiešsaistes rīkus, lai nodrošinātu, ka EFSA ziņu apskati, paziņojumi un aktuālā informācija sasniedz atbilstošās kompetentās personas un tālāk tiek efektīvi komunicēta uz mērķauditorijām.