Pētīs Latvijas iedzīvotāju imunitāti pret COVID-19

 
Lai noskaidrotu COVID-19 vīrusa izplatību Latvijā un iedzīvotāju imunitāti pret šo vīrusu, valsts zinātniskā institūta “BIOR” vadošie pētnieki sadarbībā ar Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti uzsākuši pētījumu.
 
Pasaulē zināšanas par cilvēka organisma aizsargsistēmas jeb imunitātes atbildi uz SARS-CoV-2 ir ierobežotas, tāpēc zinātnieki aicina iedzīvotājus, kurus uzrunās ģimenes ārsta prakses, atsaukties pētījumam. Pētījumā piedalās vairāk nekā 100 ģimenes ārstu prakses dažādos Latvijas reģionos, kur 6800 pacientiem tiks piedāvāts bezmaksas antivielu tests. Zinātnieki vēlas noskaidrot, vai iedzīvotāju organismā ir antivielas pret SARS-CoV-2 vīrusu, kas liecina, ka viņi ir slimojuši ar COVID-19. 
 
Kā uzsver viens no pētījuma dalībniekiem: Laikā, kad liekas, ka nekas vairs mūs nevar pārsteigt un viss ir pieejams, vīruss ir piespiedis apstāties un esam ierobežoti laikā un telpā. Vīruss ir viltīgs un katrs ģimenes loceklis uz to reaģēja citādāk.  Šī ir unikāla iespēja piedalīties pētījumā un ar savu līdzdalību atbalstīt zinātni. Jo ātrāk būs skaidrība, jo ātrāk varēsim atgriezties katrs savā ikdienā.
 
Zinātnieki vēlas noskaidrot Latvijas iedzīvotāju imunitāti pēc COVID-19 pārslimošanas. Pasaulē šobrīd par COVID-19 vīrusu joprojām ir nepietiekama informācija un pierādījumu par paliekošu imunitāti pēc vīrusa izslimošanas. Jaunākie pieejamie dati liecina, ka pacienti, kuri bija inficējušies ar šo vīrusu, imunitāte saglabājas sešus mēnešus pēc inficēšanās. COVID-19 patiesā saslimšanas izplatība Latvijā joprojām nav zināma. Daļai pacientu vīrusa infekcija norisinās bez sūdzībām un ne visi ar simptomiem veic izmeklējumus COVID-19 noteikšanai. Pētījums atklās, kāda kopumā ir vīrusa izplatība valstī un cik imūni ir mūsu iedzīvotāji. 
 
COVID-19 saslimšanas izraisītājs ir koronavīruss SARS-CoV-2 un tas var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām kā, piemēram, pneimoniju, nieru mazspēju, pat nāvi. Vīruss izplatās no viena cilvēka uz otru, gaisa pilienu ceļā, ja inficētais cilvēks runā, klepo, šķauda.
 
Valsts zinātniskais institūts "BIOR" ir vadošais pētniecības, laboratorisko izmeklējumu un zināšanu pārneses centrs Baltijā. Institūts, balstoties uz inovatīvām pētniecības metodēm, rada praktiski pielietojamas zināšanas tādās jomās kā sabiedrības un vides veselība, pārtika, zivsaimniecība un veterinārmedicīna.
 
Informāciju sagatavoja:
Ilze Dimante
Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “Bior”
Sabiedrisko attiecību vadītāja
Tālr. 26111123