BIOR piedāvā jaunu pakalpojumu: kriptosporīdiju un žiardiju parazītu klātbūtnes diagnostiku cilvēkiem un dzīvniekiem

Valsts zinātniskā institūa "BIOR" Parazitoloģijas grupa piedāvā jaunu pakalpojumu: kriptosporīdiju un žiardiju parazītu klātbūtnes diagnostiku cilvēkiem un dzīvniekiem.

Kriptosporīdijas (Cryptosporidium spp.) un žiardijas (Giardia duodenalis) ir zoonotiski vienšūņi, kuri parazitē gan cilvēku, gan dzīvnieku zarnās un ierosina slimības – kriptosporidiozi un žiardiozi (syn. lambliozi). Invadēties ar minētajiem parazītiem var, lietojot uzturā piesārņotu ūdeni un/vai pārtiku/barību, kā arī tieša kontakta ceļā (ar rokām aiztiekot netīras virsmas, rotaļlietas, kā arī no dzīvniekiem). Lai ierosinātu saslimšanu, gan cilvēkam, gan dzīvniekam ir nepieciešams uzņemt ļoti nelielu parazīta devu - aptuveni 50 (oo)cistas.

Augstākam saslimšanas riskam pakļauti ir sekojošas cilvēku grupas:

 • bērni;
 • gados vecāki cilvēki;
 • cilvēki, kuriem ir mājdzīvnieki;
 • cilvēki, kuri apmeklē publiskās peldvietas, ieskaitot peldbaseinus;
 • cilvēki ar imunitātes traucējumiem.

Savukārt, augstākam riskam saslimt ir pakļauti dzīvnieki vecumā no 0-1 gadam. Vecāki dzīvnieki var klīniski neslimot, bet būt patogēnu pārnēsātāji.

Gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem biežāk novērotie simptomi ir:

 • ilgstoša ūdeņaina diareja (7-10 dienas);
 • vēdera sāpes;
 • slikta dūša;
 • vemšana;
 • dehidratācija;
 • dažreiz paaugstināta temperatūra.

Ieviestās diagnostikas metodes būtība ir noteikt kriptosporīdiju un žiardiju (oo)cistu klātbūtni fekāliju paraugos, izmantojot imunofluorescenci. Izmantojot šo metodi, vienā paraugā var vienlaikus noteikt abu patogēnu klātbūtni, kā arī metode nav sugai specifiska, attiecīgi var izmantot gan cilvēkiem, gan visu sugu dzīvniekiem un putniem. Ar šo metodi patogēnu klātbūtni iespējams arī noteikt paraugos, kuri ir vecāki par 4-6h un uzglabāti +4° C, kā arī saldētos paraugos. Ieviestā metode ir kvantitatīva diagnostikas metode, un testēšanas rezultātā tiek iegūts konkrēts patogēnu skaits vienā gramā fekāliju.

Izmeklējumu var veikt:
diagnozes precizēšanai individuāli cilvēkam vai dzīvniekam, analizējot individuālus paraugus;
vai lai noteiktu, vai ganāmpulkā cirkulē patogēni, analizējot ne mazāk kā 3 kopparaugus, kas ievākti no konkrētās dzīvnieku grupas (ne vairāk kā 5 individuālu dzīvnieku kopparaugi)/ teritorijas u.t.t.

Izmeklējumu izmaksas:
cena par 1-2 individuālu paraugu testēšanu - cena par 1 paraugu 25,15 Eur +PVN;
cena par 3-5 individuālu paraugu testēšanu - cena par 1 paraugu 13,87 Eur +PVN;
cena par vairāk nekā 6 individuālu paraugu testēšanu - cena par 1 paraugu 7,53 Eur +PVN.


Papildus jautājumu gadījumā sazinieties ar mums!

Parazitoloģijas grupas vadītāja
Gunita Deksne
Gunita.deksne@bior.lv
Tel.: 28 396 350