Latvijā dzeramā ūdens nekaitīguma un kvalitātes prasības ir noteiktas ministru kabineta noteikumos Nr. 547 “Dzeramā ūdens obligātās nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtība” (26.09.2023). Savukārt dzeramajam ūdenim, ko savā saimnieciskajā darbībā izmanto pārtikas uzņēmumi, ir jāatbilst LR MK noteikumu Nr.233 “Pārtikas uzņēmumā izmantojamā dzeramā ūdens obligātās nekaitīguma un kvalitātes prasības, monitoringa un kontroles kārtība” (09.05.2023) prasībām.

Institūta BIOR Klientu apkalpošanas nodaļas ekpertiem un sertificētiem paraugu ņēmējiem ir liela pieredze ūdens monitoringā un saistītu pakalpojumu sneigšanā.

Lai iegūtu objektīvus testēšanas rezultātus par dzeramā ūdens kvalitāti, būtiska ir pareiza paraugu paņemšana, ievērojot gan paraugu ņemšanas secību, gan veicamo darbību kārtību. Svarīgi! Atkarībā no dzeramā ūdens testēšanas mērķa var atšķirties paraugu ņemšanas secība, veicamās darbības un to kārtība.

Dzeramais ūdens:
Lai pārbaudītu dzeramā ūdens kvalitāti privātpersonām, ja tas piegādāts no centralizētās vai individuālās ūdensapgādes sistēmas un lietošanai ņemts no ūdens krāna, paraugi jāpaņem norādītajā secībā, ievērojot norādīto darbību kārtību!

Mikrobioloģiskām analīzēm nepieciešams paņemt ūdens paraugu 0,5l sterilā traukāSvarīgi! Pudeles nedrīkst atvērt līdz parauga ņemšanas brīdim!(sterilo trauku var saņemt institūtā BIOR Rīgā, Lejupes ielā vai Paraugu pieņemšanas punktos Latvijas reģionos). Ķīmiskajām analīzēm nepieciešams paņemt ūdens paraugu 1,5l tīrā traukā. Sterilas 0.5l pudeles maksa ir 0.86 euro (bez PVN), 1.5l maksa ir 0.93 euro (bez PVN). Analīzēm drīkst izmantot arī citus sterilus traukus (stikla vai plastmasas), traukiem arī no ārpuses jābūt tīriem.

  • Notīriet ūdens krāna virsmu, ja krānam ir sietiņš/aerators, noskrūvējiet to.
  • Dezinficējiet ūdens krānu, apdedzinot to karstā liesmā. Ja ūdens krāns ir izgatavots vai satur nenoņemamas detaļas no materiāla, kurš var viegli uzliesmot vai tikt bojāts apstrādājot ar karstu liesmu, tad dezinficēšanai izmanojiet citu metodi – iemērciet ūdens krānu 2-3 minūtes 70 % spirta šķīdumā, kas ieliets, piemēram, tīrā glāzē.
  • Atveriet ūdens krānu, ieregulējiet vienmērīgu ūdens plūsmu un noteciniet ūdeni 2-3 minūtes (līdz nemainīgai temperatūrai).
  • Kārtīgi nomazgājiet rokas un/vai izmantojiet vienreizējās lietošanas cimdus, lai samazinātu parauga piesārņošanas risku!
  • Atveriet 0,5 L sterilo trauku (nepieskarieties ne trauka, ne tā vāka iekšpusei, kā arī trauka augšējai malai, kur tiek uzskrūvēts vāks), piepildiet to pilnu tā, lai paliek nedaudz vietas gaisam, tad nekavējoties cieši aizskrūvējiet, aizveriet ūdens krānu.
  • Pudeli ar ūdeni pēc iespējas ātrāk nogādājiet institūta BIOR laboratorijā vai Paraugu pieņemšanas punktos Latvijas reģionos, veidlapā norādot informāciju par parauga ņemšanas vietu un pārējo veidlapā prasīto informāciju.
  • Ūdens pudeli vēlams atdzesēt līdz (5 ± 3)°C temperatūrai. Transportēšanas laikā temperatūru vasaras laikā aicinām nodrošināt, izmantojot aukstuma elementus vai sasmalcinātu ledu.
  • Ja ūdens paraugi tiek ņemti no vairākām vietām, tad tos jānumurē, un laboratorijā pieteikumā norāda parauga ņemšanas vietu.