Apstiprināts projekts Nr.24-00-U2021402-000001 „Reģionālas konferences “Baltijas iekšzemes akvakultūra – izaicinājumi un iespējas” īstenošana”

Lauku atbalsta dienests apstiprinājis Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta ”BIOR” projekta iesniegumu „Reģionālas konferences “Baltijas iekšzemes akvakultūra – izaicinājumi un iespējas” īstenošana”, kas tika iesniegts Eiropas Savienības Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fonda (EJZAF) finansējumu un Programmas zivsaimniecības attīstībai 2021.-2027.gadam pasākuma "Inovācija, pilotprojekti, sadarbība ar zinātni un zināšanu pārnese akvakultūrā" apakšpasākuma: "Zināšanu pārnese akvakultūrā" ietvaros.

Projekta mērķis:

Nodrošināt platformu zināšanu un inovāciju pārnesei akvakultūras attīstības jautājumos, diskusijām un ideju apmaiņai par iekšzemes akvakultūras pašreizējo stāvokli un nākotnes perspektīvām reģionā, tādejādi veicinot nozares izaugsmi.

Projekta apraksts: 

Baltijas reģiona konference ir nepieciešama, lai veicinātu akvakultūras nozari. Saskaņā ar Akvakultūras attīstības plānā minēto informāciju pēdējās desmitgadēs ir jūtams nozari raksturojošo rādītāju pieaugums pēc uzņēmumu un nodarbināto skaita, un pēc neto apgrozījuma. Tomēr Pārtikas un veterinārā dienesta atzīto akvakultūras uzņēmumu skaits pēdējos gados ir samazinājies un, kaut arī Latvijā ir novērojams audzēšanas platību un produkcijas apjoma pieaugums, tā temps nav tik liels, kā cerēts, un ir gadījumi, kad uzņēmumi pārtrauc darbību sakarā ar nespēju atrast produkcijas noietu, pielāgoties tirgus apstākļiem un augstām ražošanas izmaksām. Kopējā akvakultūras produkcija Latvijā ir stabila, bet pagaidām nepārsniedz 1000 t gadā, kā arī kavējas inovāciju izstrāde un ieviešana.

Institūts BIOR, sadarbībā ar Zemkopības ministriju un EUROFISH, veica lektoru apzināšanu un konferences plānošanu. Ir sagatavota programma un tiek saskaņotas lekcijas ar autoriem.

Konference vienuviet pulcēs nozarē iesaistītās personas no trim Baltijas valstīm, kā arī vadošos speciālistus no Čehijas, Dānijas un Polijas, tai skaitā uzņēmējus, veterinārārstus, zinātniekus, lēmumu pieņēmējus, vides speciālistus un citu nozaru pārstāvjus, lai tiktos, apmainītos ar pieredzi un dibinātu jaunus kontaktus.

2024.gada 7.novembrī plānotas četras lekciju sesijas ar prezentācijām un posteru/stenda referātu sesija. 2024.gada 8.novembrī konferences dalībnieku izbraukums uz BIOR Akvakultūras Inovāciju un infrastruktūras centru (Tome).

Konferencei tiks sagatavotas divas brošūras: 1.Abstraktu grāmata lekcijām ar programmu un aprakstiem; 2.Abstraktu grāmata stenda referātiem/posteriem. Tiks prezentētas atjaunotās recirkulāro sistēmu vadlīnijas: "A guide to recirculation aquaculture, An introduction to the new environmentally friendly and highly productive closed fish farming systems". Projekta ietvaros tiek veikta šo atjaunoto vadlīniju tulkošana latviski. Abu abstraktu grāmatu PDF dokumenti tiks publicēti www.bior.lv.

Konference tiks atspoguļota un izplatīta BIOR mājas lapā https://bior.lv/lv un citos sociālajos tīklos (Facebook, Instagram).

Projekts tiek īstenots no 2024.gada 1.jūnija līdz 31.decembrim.

Projekta attiecināmās izmaksas 29 046.90 EUR, publiskā finansējuma atbalsta intensitāte 100% apmērā. 

Informācija sagatavota 13.08.2024.