l

Institūta “BIOR” Zivju resursu pētniecības departamenta pētnieki veic zivju uzskaiti Projekta ūdenstilpēs

2021. gada vasarā projekta Nr. LLI -533 “Latvijas-Lietuvas pārrobežu upju un ezeru ūdens baseinu vienota pārvaldība” TRANSWAT ietvaros Ciecerē un Losī tika veikta zivju faunas uzskaite upju posmos, kuros novērojama HES kaskāžu darbība. Ciecerē apsekoti trīs upes posmi pie Pakuļu, Dzirnavnieku un Cieceres HES, savukārt Losī - divi posmi pie Lejnieku un Grantiņu HES. Iegūtie zivju faunas dati tiks izmantoti ekoloģiskā caurplūduma modelēšanai.

Visos trijos Ciecerē apsekotajos posmos dominēja raudas (Rutilus rutilus), kas bieži konstatējamas lēni tekošos un barības vielām bagātos ūdeņos. Losī apsekotajos parauglaukumos dominēja ekoloģiski jutīga suga bārdainais akmeņgrauzis (Barbatula barbatula), tomēr salīdzinoši lielā skaitā konstatētas arī tādas ekoloģiski plastiskas un tolerantas sugas zivju sugas kā rauda un asaris (Perca fluviatilis). Balstoties uz Latvijas zivju indeksa aprēķiniem, tiks novērtēta visu apsekoto upju posmu ekoloģiskā kvalitāte Ciecerē un Losī. 

2021. gada vasarā izstrādātas batimetriskās kartes un novērtēta piecu pārrobežas ezeru ekoloģiskā kvalitāte Ilzu (Garajā)/Ilgė, Galiņu/Salna, Kumpinišķu/Kampiniskiai un Lauceses/Laukesas un Skirnas ezeros. Galvenās zivju sugas bija plaudis (Abramis brama), asari un raudas (Rutilus rutilus). Zinātniskās kontrolzvejas dati tikz izmantoti ūdens kvalitātes novērtēšanai.

Kopējais projekta finansējums ir 607 466.46 EUR, t.sk. 85% ERAF finansējums 516 346.48 EUR; institūta BIOR finansējums 117 472.00 EUR, t.sk. 85% ERAF finansējums 99 851.20 EUR.

Projekta ilgums 2 gadi (01.10.2020. – 30.09.2022.).

Projekts tiek īstenots INTERREG V–A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības  programmas ietvaros. Informācija par Interreg V-A Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmu 2014.–2020. gadam  www.latlit.eu Eiropas Savienības oficiālā mājaslapa www.europa.eu   

Šis raksts ir sagatavots ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šī raksta saturu pilnībā atbild Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts BIOR, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

 

Informācija sagatavota: 2021.gada 7.oktobrī